Vienas seniausių namų šildymo būdų – kūrenimas malkomis. Malkų kapojimas, nešimas į pašiūrę ir krovimas į rietuves – džiaugsmas visiems, o pasisėdėjimas prie židinio ar krosnies su šeima per pūgą sušildo širdį ir suartina šeimos narius. Kai šeimininkė uždeda miežių košę ant viryklės, džiaugsmo visiems padvigubėja.
Daugelis iš mūsų žino, koks pasitenkinimas ir džiaugsmas apima, kai už namo esančiame miške medžiai nupjaunami ir atitempiami prie malkinės. Dažnai medžiai supjaustomi, kad būtų lengviau transportuoti, ir lieka tik suskirstyti juos į tinkamus krosniai. Specialistai rekomenduoja malkas skaldyti medžiui neišdžiūvus, nes džiovinant medienos pluoštas sutankėja ir rąstus skaldyti tampa sunkiau. Be to, spygliuočius reikėtų skelti per vidurį, o lapuočius – pradėti nuo krašto, būtent kaip pradeda augti šių medžių šakos.
Pigiausias ir populiariausias įrankis malkoms skaldyti yra kirvis. Kai kuriems iš mūsų skaldymas kirviu yra vienas iš gražiausių vaikystės prisiminimų, susijusių su tėvų ir senelių užsiėmimais. Vaikai atitempdavo rąstus, tėvai ir seneliai sukapodavo malkas į krūvas, o tada vaikai jas tvarkingai sukraudavo. Nors šiais laikais yra daug modernių mašinų, kurios palengvina šį darbą, malkų skaldymas kirviu neišnyko.
Šiuo metu siūlomas kirvių asortimentas yra labai platus, todėl išsirinkti tinkamą kirvį gali būti nemenkas iššūkis. Verta prisiminti, kad kuo sunkesnis kirvis, tuo greičiau pavargsta darbuotojo rankos, todėl svarbu pasirinkti tinkamą įrankį. Kirviai trumpesnėmis rankenomis ir lengvesniais ašmenimis tinkamesni smulkesniems rąstams skaldyti, malkoms ruošti, taip pat praverčia einant į žygį miške. Ilgesnė rankena padidina smūgio greitį ir galią. Taigi, norėdami skaldyti didesnius rąstus, būtinai rinkitės kirvį ilgesne rankena ir sunkesniais ašmenimis. Nebandykite smogti, tiesiog užsimokite kirviu ir leiskite jam slysti per rąstą!
Malkų skaldymas su malkų skaldykle
Dauguma rinkoje esančių mažesnių malkų skaldymo mašinų varomos elektra, tačiau yra ir didesnės malkų skaldymo galios mašinų, varomų traktoriaus varančiuoju velenu arba turinčių benzininį variklį. Mažiausios galios malkų skaldymo mašina yra 4 tonų skaldymo galios ir tinkamiausia minkštai medienai skaldyti. Stipresnei medienai ir didesniems rąstams skaldyti reikėtų 6–7 tonų skaldymo galios mašinos. Vaismedžių medienai skaldyti tinka naudoti skaldymo mašiną, kurios skaldymo galia yra ne mažesnė kaip 8 tonos.
Be to, malkų skaldyklės skirstomos į horizontalias ir vertikalias. Ilgainiui horizontalios rąstų skaldyklės buvo populiariausios daugiausia dėl mažesnės kainos. Vertikaliomis malkų skaldyklėmis patogiau naudotis, kai rąstai yra labai sunkūs. Naudojant horizontalųjį rąstų skaldymo įrenginį, rąstai guli skaldyklėje darbinėje padėtyje, tačiau didesnius rąstus sunku ten perkelti.
Nauji malkų skaldyklių saugos standartai
Prieš kelerius metus įsigaliojo naujas Europos Sąjungos medienos skaldymo mašinų saugos standartas, kuriame nurodomos ne tik medienos skaldymo mašinų saugos savybės, bet ir, pavyzdžiui, numatytasis darbinis aukštis. Dėl šios priežasties taip pat nebeįmanoma rasti horizontalių rąstų skaldyklių be apsauginio grąžto arba daugybinio pleišto, kuris vienu judesiu suskaldo rąstus į daugiau nei dvi dalis. Be to, pagal standartą yra ribojama skaldyklių cilindro eiga, todėl mažesnėmis skaldyklėmis nebegalima skelti metro ilgio rąstų.
Gerai žinomas Europos medienos apdirbimo mašinų gamintojas „Scheppach“ Lietuvoje prieš 15 metų tapo žinomas dėl savo medienos skaldyklių. Šiandien Europoje pristatomos unikalios kompaktiškos vertikalios medienos skaldyklės, kurių skaldymo jėga siekia 8 ir 15 tonų ir kuriomis galima skaldyti iki metro aukščio rąstus. Svarbu pažymėti, kad dėl tokio didelio skaldymo diapazono ši mašina nėra aukštesnė už kitas, o priešingai – baigę darbą cilindrą nuleidžiate, todėl mašiną lengva pastatyti malkinėje.
Ypatinga šių medienos skaldymo mašinų ypatybė – „Scheppach“ patentuota dviejų pakopų skaldymo sistema, kurios cilindro darbinė eiga atitinka Europos Sąjungos saugos standartą, o pakopinis darbinis stalas leidžia skaldyti gerokai ilgesnius rąstus nei kitomis panašiomis mašinomis. Ilgas, jau suskaldytas malkas daug lengviau supjaustyti diskiniu pjūklu. 15 tonų skaldymo gebos medienos skaldymo įrenginyje taip pat yra rąstų kėlimo įtaisas, kuris sumažina operatoriaus fizines pastangas.
„Scheppach“ mėlynosios malkų skaldyklės yra tvirtos, jas lengva ir saugu naudoti, o modelių įvairovė leidžia kiekvienam naudotojui pasirinkti sau tinkamą.