Suvirinimo dūmus sudaro metalo dūmų ir dujų mišinys, susidarantis suvirinimo darbų vykdymo metu. Priklausomai nuo virinamo metalo, dūmų sudėtis gali skirtis, todėl dūmuose gali būti kelių rūšių teršalų.
Smulkesnių dulkių masės dalis yra alveolinė, todėl gali kauptis plaučiuose ir likti organizme.
90 procentų dalelių susidaro virinant įvairias medžiagas.
Įvairių tipų suvirinimo dūmai skirtingai veikia žmogaus sveikatą: jei suvirintojas ilgą laiką traukia į plaučius dujas, dūmus ir garus, jie gali pakenkti jo sveikatai.
2019 m. neanglingojo plieno suvirinimo dūmai buvo perklasifikuoti į kancerogenines medžiagas. Šis perklasifikavimas buvo atliktas po to, kai Tarptautinės vėžio tyrimų agentūra (angl. IARC) paviešino mokslinius įrodymus, jog neanglingojo plieno suvirinimo dūmai gali sukelti plaučių vėžį, o Sveikatos darbo vietoje užtikrinimo specialistų komitetas (angl. WHEC) paskelbė, kad šie dūmai gali sukelti inkstų vėžį.
Pagal įstatymą įmonės privalo pasirūpinti, kad suvirinimo dūmų kiekis suvirintojo kvėpavimo aplinkoje neviršytų atitinkamos nustatytos ribos.
Maksimalią leidžiamą ore esančių dūmų (smulkių dulkių) koncentraciją šalys nustato pačios, todėl ji gali svyruoti nuo 1–1,5 mg/m3 (kai kuriose Europos šalyse) iki 5 mg/m3 (šiuo metu tokia koncentracija leidžiama Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje).
Nepriklausomai nuo galiojančių įstatymų, daugelis atsakingų darbdavių užtikrina kur kas geresnę patalpų oro kokybę, nei reikalaujama pagal įstatymą.
Pagrindiniai būdai, kaip spręsti suvirinimo dūmų problemą
1. Suvirinimo dūmų kiekio mažinimas
Norint užtikrinti, kad darbo aplinkoje oras būtų švarus, pirmiausia būtina pasirūpinti, kad atliekant darbus būtų taikoma geriausia suvirinimo praktika. Esant galimybei, galima naudoti alternatyvius suvirinimo būdus. Pasirūpinus suvirinimo būdu, svarbu atsižvelgti ir į naudojamas medžiagas, nes jos turi būti švarios – be alyvos, rūdžių ar kitų medžiagų likučių.
Tačiau, norint užtikrinti saugią darbinę aplinką, dažnai neužtenka atlikti tik minėtus veiksmus – būtina pasirūpinti ir kitais aspektais.
2. Ištraukimas dūmų susidarymo šaltinyje
Kitas veiksmas atliekamas „šaltinio vietoje“, t. y. suvirinimo dūmai šalinami ten, kur jie susidaro – šaltinyje. Tik taikant dūmų ištraukimo tiesiai iš susidarymo šaltinio metodą apsaugomas suvirintojas ir neleidžiama darbo aplinkoje kauptis suvirinimo dūmams. Patariama darbo vietoje naudoti surinkimo tiesiai iš dūmų susidarymo šaltinio įrenginius, pavyzdžiui, darbastalius su žemyn ir atgal nukreipiamomis oro srovėmis, kuriuos sudaro darbo stalas ir dūmų ištraukimo prietaisas. Taip pat galima naudoti ištraukimo strėles su integruota dūmų ištraukimo sistema, kurias nesunku pastatyti netoli šaltinio arba suvirinimo įrenginio.
Jei šis metodas jums netinkamas arba dėl darbo specifikos jo negalima taikyti efektyviai, apsvarstykite toliau aprašomus metodus.
3. Atskirta suvirinimo zona
Suvirinimo dūmams ištraukti skirtas gaubtas veiksmingai juos surenka ir pašalina iš darbo aplinkos. Jei nėra galimybės taikyti dūmų ištraukimo tiesiai iš susidarymo šaltinio metodo, geriausia tokį šaltinį atskirti nuo likusios darbo zonos. Esant galimybei, pasirūpinkite, kad suvirinimo darbai būtų atliekami mechanizuotai arba naudokite suvirinimo robotus. Tokiais atvejais patariama naudoti ištraukimo gaubtus su suvirinimo procesą ribojančiomis suvirinimo juostomis. Šalia ištraukimo gaubtų esantys darbininkai yra apsaugoti, todėl papildomomis asmens apsaugos priemonėmis reikės pasirūpinti tik tiems darbininkams, kurie dirbs po ištraukimo gaubtu.
Turime daugybę įvairių valdiklių ir priedų, padėsiančių pritaikyti sistemą prie konkrečių poreikių ir vietos sąlygų.
Suvirinimo dūmų ištraukimo privalumai
Švaresnė gamykla: veiksmingai surinkus suvirinimo dūmus, užterštas oras negalės plisti po visas patalpas. Įrenginių eksploatavimo zonos, įrankiai, gaminiai, biuro patalpos ir poilsiui skirtos zonos išliks švarios, nes nebus ir ant jų nekris nei dulkės, nei dūmai.
Mažiau nemokamų atostogų dėl ligos: suvirinimo dūmų ištraukimo sistemos gali sumažinti dėl ligos darbuotojams skiriamų nemokamų atostogų trukmę. Šios sistemos taip pat gali sumažinti kitas su įmonės darbuotojų sveikata susijusias problemas, pavyzdžiui, jei jie skundžiasi profesine astma arba akių dirginimu.
Pasirengę pagerinti patalpų oro kokybę? Susisiekite su mumis, konsultuojame nemokamai!
Susisiekite su mumis ir mes jums papasakosime, kaip galime padėti pagerinti patalpų oro kokybę.