Ne paslaptis, kad pastaruoju metu smarkiai išaugusios energijos kainos reiškia papildomas išlaidas vartotojams. Gamybos įmonėms dideli kaštai yra reikšmingas trūkumas – kuo mažiau energijos sunaudojama gamyboje, tuo konkurencingesnės jos gali išlikti pasauliniu mastu. Jau nekalbant apie tai, kad saugesnėje ir sveikesnėje aplinkoje dirbantys darbuotojai jaučiasi labiau patenkinti ir laimingesni. O darbuotojų pasitenkinimas, savo ruožtu, virsta didesniu produktyvumu.
Visuotinai žinoma, kad oro valymas suvirinimo dirbtuvėse padeda apsaugoti žmones, turtą ir išlaikyti darbo produktyvumą.
Vykdant oro kokybės kontrolę pramoninėje gamyboje, suvirinimo dūmų ir garų ištraukimo problema metams bėgant tampa vis aktualesnė. Suvirintojus ir kitus gamybos zonoje esančius darbuotojus veikia įvairios pavojingos lakiosios dalelės, galinčios sukelti negrįžtamus sveikatos pakitimus ir net vėžį: 2019 m. atlikto didelės apimties darbuotojų ir aplinkos sveikatos tyrimo, kuriame dalyvavo daugiau nei 17 milijonų suvirintojų nuo Vokietijos iki JAV, rezultatai aiškiai parodė, kad suvirinimo dūmų veikiami žmonės, o ypač suvirintojai, 43 proc. dažniau suserga plaučių vėžiu.
Planavimas yra itin svarbus etapas
Oro valymo gaminių pramonėje suvirinimo garai yra unikali problema, nes itin mažos lakiosios dalelės, susidarančios aukštoje temperatūroje, yra kenksmingi junginiai, kurie gali tapti dideliu iššūkiu pagrindinei vėdinimo sistemai.
Į projektavimo procesą įtraukus profesionalų inžinierių, oro valymo sistemą galima įrengti taip, kad ji būtų pritaikyta suvirintojų darbo metodams konkrečioje dirbtuvėje. Tokia sistema ne tik apsaugos darbuotojų sveikatą, bet ir padės dar sumažinti šildymo bei elektros energijos sąskaitas.
Savaime suprantama, kad svarbu apsisaugoti nuo suvirinimo dūmų, tačiau verta atkreipti dėmesį į tai, kaip tiksliai tai galima padaryti. Pirmuoju atveju patalpose turi cirkuliuoti išvalytas oras. Antruoju atveju užterštas oras turi būti ištraukiamas iš patalpų.
Pasirinkus pirmąjį variantą, reikia stebėti, kad nebūtų viršijamos suvirinimo proceso metu susidarančių teršalų ribinės vertės. Pasirinkus antrąjį variantą, būtina žinoti, kad iš pastato ištraukiamą orą reikia pakeisti švariu, neužterštu oru. Ilguoju ir šaltuoju metų laiku išvalytą orą taip pat reikia pašildyti, o tai lemia didesnes energijos sąnaudas ir reiškia dideles papildomas išlaidas.
Renkantis vėdinimo sistemą, vis daugiau klientų pirmenybę teikia variantui, kai oras ne ištraukiamas iš patalpų, kuriose vykdomi darbai, o yra išvalomas ir „išlaikomas“ patalpose, todėl darbuotojai beveik nepatiria kenksmingų suvirinimo dūmų, sklindančių ore, poveikio.
Kitas svarbus aspektas, į kurį reikia atkreipti dėmesį renkantis dūmų kontrolės sprendimą, yra vėdinimo valdymo sistema.
Paprastesnės valdymo sistemos gali būti naudojamos tik įjungimo ir išjungimo (on / off) veiksena, t. y. arba sistema veikia visu pajėgumu, arba yra išjungta. Atrodytų, kad tokių sprendimų įsigijimo kaina būtų nedidelė, tačiau juos brangu naudoti, nes sistema visada veikia visa galia.
Visagalė automatizacija
Protinga alternatyva būtų automatinio valdymo sistemos, kuriose naudojami dažnio keitikliai.
Įsigijimo išlaidos yra didesnės, tačiau sprendimas atsipirks per trumpą laiką.
Tikslus proceso ir galios koeficiento valdymas bei pavaros galios optimizavimas suteikia daug privalumų:
- Mažos elektros energijos sąnaudos, nes sistema veikia tik tada, kai yra poreikis. Be to, sistemos našumą galima automatiškai reguliuoti atsižvelgiant į suvirinimo darbų intensyvumą. Galima automatiškai įjungti ir išjungti įrenginį bei valyti filtrus.
- Dėl mažesnės mechaninės apkrovos sumažėja techninės priežiūros išlaidos ir sutrumpėja prastovų laikas.
- Daugeliu atvejų būtinoms užduotims atlikti pakanka mažesnio (ir pigesnio) įrenginio.
„Stokker“ gali pasiūlyti daug suvirinimo dūmų filtravimo sprendimų, kurie leidžia reikšmingai sumažinti energijos sąnaudas. Mūsų sistemų asortimente yra nesudėtingų rankinių sistemų ir visiškai automatizuotų pažangiausių sistemų. Investicija į modernią vėdinimo sistemą – tai investicija į aplinką ir jūsų įmonės konkurencingumą ateityje.
Atsižvelgiant į vėdinimo sistemos tipą, jos dydį ir suvirinimo darbų intensyvumą, investicijų atsipirkimo laikotarpis paprastai trunka nuo trejų iki penkerių metų. Tačiau daugelio įmonių patirtis rodo, kad tinkamai suprojektuota dūmų ištraukimo sistema gali atsipirkti vos per dvejus metus. Atsižvelgiant į dabar kylančias energijos kainas, tikėtina, kad šis atsipirkimo laikotarpis bus dar trumpesnis.
Apibendrinant galima teigti, kad labai veiksmingi dūmų valdymo sprendimai gali reikšmingai sumažinti arba beveik eliminuoti lakiųjų cheminių medžiagų poveikį darbuotojams atliekant suvirinimo darbus, todėl darbo aplinka tampa švaresnė, pagerėja darbo etika, padidėja našumas ir gamybos patikimumas. Į lygtį įtraukus oro cirkuliacijos ir modernios valdymo sistemos elementus, pasiekiamas trigubas rezultatas: geresnė darbuotojų sveikata, didesnis našumas ir trumpas atsipirkimo laikotarpis.
Įrengti dūmų ištraukimo sistemas savo gamybos įmonėje iš tiesų yra gerokai paprasčiau ir ekonomiškiau, nei manote. O dar geriau tai, kad dėl to nenukenčia veiklos rezultatai.
Kreipkitės į mūsų specialistus ir mes padėsime pagerinti oro kokybę jūsų patalpose.