Statybų pramonėje nelaimingiems atsitikimams darbe dažnai galima užkirsti kelią. Statybų rangovai turi padėti savo darbuotojams, juos nukreipti ir aprūpinti reikalingomis priemonėmis. Už saugą atsako darbdavys. „Verta žinoti galimybes ir pasirinkti tinkamą aprangą, asmenines apsaugos priemones ir avalynę darbui. Be to, būtina laikytis saugios darbo praktikos reikalavimų“, – sako Egert Pedastsaar, „AS Stokker“ produktų vadovas, ir primena, kad rūpintis savo gyvybe ir sveikata privalo ir pats objekte dirbantis darbininkas ar namus rengiantis asmuo.
Statybvietė visada yra pavojinga vieta
„Aplinkui juda sunkioji technika- sunkvežimiai, traktoriai; kraunamos ir pervežamos medžiagos; aukštyje vykdomi darbai; rizika užkliūti ar nukristi; rizika, kad kažkas nukris ant galvos ar kojos; netinkamai naudojami įrankiai; nuolatinis triukšmas; prastas matomumas ir t. t.“, – E. Pedastsaar vardija pavojingas situacijas, kurių neišvengiamai pasitaiko statybvietėse.
Darbo drabužių ir asmeninių apsaugos priemonių pasirinkimą ir naudojimą įstatymų leidėjas reglamentuoja keliais teisės aktais. Pavojingų darbų, atliekamų konkrečioje statybvietėje, sąrašas ir priemonės, kurios turi būti pasitelktos darbuotojų saugai užtikrinti, išdėstomos saugos plane.
Darbo drabužiai ir asmeninės apsaugos priemonės turi tikti pagal atliekamų darbų pobūdį
Kiekviena įmonė privalo atlikti darbo aplinkos rizikos vertinimą – kokie yra pavojaus veiksniai ir kaip jų išvengti. Pasak „AS Stokker“ produktų vadovo, darbo drabužiai, apsauginė avalynė ir asmeninės apsaugos priemonės yra rizikos analizės dalis. Jos skirtos apsaugoti darbuotojus nuo nelaimingų atsitikimų, sužeidimų, šalčio ar perkaitimo ir užtikrinti kuo patogesnį ir efektyvesnį darbą, neatsižvelgiant į oro sąlygas.
Asmeninių apsaugos priemonių nenaudojimas arba jų neturėjimas yra tiesiogiai susijęs su darbo sauga. Viskas, ką dėvi darbuotojas, turi tikti atliekant darbą ir neturi trukdyti jo atlikti. Netinkama darbinė apranga daro tiesioginę įtaką darbuotojo gebėjimui kokybiškai atlikti savo užduotis.
Taip pat yra tiesioginis ryšys tarp darbuotojo fizinės ir emocinės savijautos ir darbo efektyvumo. Geras darbdavys supranta efektyvaus darbo laiko panaudojimo ir darbo pelningumo svarbą bei vertina savo darbuotojus, aprūpindamas juos geriausia įranga. Darbo drabužiai ir įmonės logotipai ant drabužių yra įmonės vizitinės kortelės dalis, padedanti pritraukti naujų klientų ir kartu motyvuojanti darbuotojus bei įkvepianti komandiniam darbui.
Statybininkas turi būti aprūpintas nuo apatinių drabužių iki striukės
Į minimalų statybininko aprangos darbo rūbų pasirinkimo asortimentą įeina drabužiai, tinkantys darbui ir šiltomis, ir šaltomis sąlygomis: kojinės, pirštinės, apatiniai rūbai, treningai, darbinės kelnės, pašiltintos kelnės, kepurės, lietpalčiai ir žieminės striukės, apsauginiai sandalai, apsauginiai batai su auliuku, guminiai batai ir kt. Dažniausiai dėl susitepimo galimybės vienu metu prireikia kelių drabužių komplektų. Darbo drabužius skalbti svarbu ir dėl to, kad taip pailginamas jų eksploatavimo laikas.
Svarbiausios asmens saugos priemonės yra geros kokybės apsauginis šalmas; apsauginiai akiniai ir skydelis; respiratorius ir įvairios kaukės, saugančios kvėpavimo takus; ausinės klausai apsaugoti; funkcinės darbo pirštinės, atitinkančios sezoną ir darbo pobūdį.
Atsižvelgiant į darbo pobūdį, gali prireikti vilkėti specialius darbo drabužius ir naudoti apsaugos priemones, pavyzdžiui, dirbant suvirinimo darbus ar darbui su elektros prietaisais, darbui aukštyje ar naudojant grandininį pjūklą. Lietuvos žmonės apskritai gerai žino apie darbo drabužius, sukurtus naudojant aukštąsias technologijas, o kokybiškų asmeninių apsaugos priemonių paklausa nuolat auga. Laikai, kai po statybvietę vaikščiojome su iš namų apsiautais sportbačiais, suknelėmis ir pigiausiomis striukėmis, tuoj negrįžtamai praeis“, – sako E. Pedastsaar. Norintiems įsigyti gerų darbo drabužių, jis rekomenduoja su jų asortimentu susipažinti „Stokker“ internetinėje parduotuvėje.
Tinkama avalynė yra saugi
Prie darbo drabužių svarbu pasirinkti tinkamą apsaugos kategoriją turinčią saugos avalynę. S3 apsaugos kategorija apima didelį rizikos diapazoną: gaminys turi pirštų apsaugą, apsaugą nuo vinių, padas yra atsparus slydimui ir alyvai, o avalynė yra bent jau atspari vandeniui ar net neperšlampanti. Auliniai saugos batai užtikrina gerą kulkšnies apsaugą, palyginti su saugos batais, tačiau judrumas šiek tiek ribotas, o pėdai šilčiau.
S1P apsaugos kategorija paprastai suteikiama saugos sandalams, taip pat kai kuriems saugos batams. S1P apsauga yra panaši į S3 apsaugą, tačiau turi papildomą privalumą - ji užtikrina avalynės laidumą orui. Kadangi šio tipo avalynė nėra atspari vandeniui, ji puikiai tinka avėti vasarą lauke arba ištisus metus patalpose.
Kalbant apie saugos avalynę, vis dažniau pasirenkamas variantas su greituoju BOA užsegimu. Tokią avalynę lengva apsiauti ir nusiauti. Nėra tradicinių raištelių, kurie gali kažkur užkliūti. Į italų gamintojo „Sixton“ aukštos kokybės, patogios avalynės su greituoju BOA užsegimu asortimentą įeina tiek apsauginiai sandalai, apsauginiai batai, tiek ir apsauginiai batai su auliuku. „Stokker“ klientai taip pat mėgsta HH avalynę su greituoju BOA užsegimu.
Šaltais žiemos mėnesiais svarbu, kad saugos avalynė būtų šilta, o jos padas būtų neslidus net ant ledo. „Sixton“ asortimente yra žieminių saugos batų su „Vibram Arctic Grip“ padais, kurie puikiai avimi net ant šlapio ledo. Kad būtų dar saugiau, galima naudoti vinis ledui, dėl kurių tokia avalynė tampa neslidi. Esant šlapdribai svarbu, kad kojos išliktų sausos. Geriausią apsaugą užtikrina „Sixton“ žieminiai auliniai saugos batai, kurie turi „HDry“ membraną – batai visiškai neperšlampa, tačiau yra laidūs orui.
Trisluoksnė apranga apsaugo nuo šalčio
Perkant ir dėvint darbo drabužius svarbu, kad būtų trys sluoksniai: apatinis, vidurinis ir apsauginis. Daugeliu atvejų, atsižvelgiant į orą ir darbo pobūdį, sluoksnius reikia derinti, ypač vidurinį ir apsauginį.
Tinkamas apatinis sluoksnis nukreips prakaitą į kitą sluoksnį. Pavyzdžiui, „Helly Hansen LIFA“ termoapatiniai yra geras pasirinkimas. „Kaip apatinio sluoksnio visada venkite medvilninių apatinių drabužių ir marškinėlių – jie labai blogai praleidžia drėgmę, o medvilniniai marškinėliai ilgai išlieka šlapi. Kad išvengtumėte peršalimų, oda turi būti sausa. Šlapias kūnas atvėsta 20 kartų greičiau“, – aiškina E. Pedastsaar. Labai aktyviam darbui geriau rinktis rinktis HH Lifa apatinius rūbus, o vėsioms ir šaltoms sąlygoms tiks merinosų vilnos turintis apatinis sluoksnis, pavyzdžiui, „Helly Hansen Lifa Merino“ termoapatiniai.
Vidurinis sluoksnis išlaiko šilumą ir yra laidus orui, idealiai tinka multino striukės, taip pat treningai, džemperiai ir darbinės striukės. Gerą pasirinkimą rasite čia.
Apsauginis sluoksnis saugo nuo lietaus, vėjo, sniego ir šalčio. Geriausia rinktis neperšlampamą ir kartu kvėpuojantį audinį, pavyzdžiui, „Helly Tech“ membraninio audinio striukes, pavyzdžiui, „Kensington“ striukę, kurios atsparumas vandeniui yra 20 000 mm, o laidumas orui – 15 000 g/m2/24 val.
Prastas matomumas – didelė rizika
Gerai matomų darbo drabužių vilkėjimas statybų aikštelėse yra riziką mažinanti priemonė, skirta padidinti vilkinčiojo matomumą ir taip pagerinti saugą. Pavyzdžiui, kelių tiesimo darbuose, kur rizika labai didelė, dėvimi „Hi-Vis“ drabužiai.
Pagal standartą EN ISO 20471 didelio matomumo drabužiai skirstomi į tris apsaugos klases. Spalvos yra geltona, oranžinė ir raudona. 3 klasėje naudojama daugiausia geltonos, oranžinės arba raudonos spalvos audinio ir daugiausia atšvaitų, todėl ji yra geriausiai matoma tamsoje, prietemoje, taip pat dienos šviesoje – turi būti ne mažiau kaip 0,8 m2 didelio matomumo audinio ir 0,2 m2 atšvaitų. Atkreipkite dėmesį, kad 3 klasė gaunama dėvint 1 ir 2 klasės drabužius kartu, kol pasiekiamas 3 klasės lygis.
„Kalbant apie spalvas, nesvarbu, ar spalva geltona, ar oranžinė. Įprasta, kad statybininkai vilki geltonos, o kelių tiesėjai – oranžinės spalvos drabužius, tačiau abi spalvos yra gerai matomos ir tinka visiems. Svarbu, kad drabužiai nebūtų purvini, kad matytųsi ryški spalva ir atšvaitai“, – aiškina E. Pedastsaar ir priduria, kad gerai matomi drabužiai ir yra paklausiausi. Rinktis galima pagal sezoną: vasarą – gerai matomus marškinėlius ir šortus, vėsesniu ir šaltuoju metų laiku – ilgas kelnes, treningus, lietaus ar žiemines striukes ir pan.
Kuriuos prekės ženklus vilkintieji matomi geriausiai?
Aukštą kokybę vertinantys klientai pirmenybę teikia HH, „Mascot“ ir „Dimex“ gaminiams. „Stokker“ siūlo „Pesso“ gaminius, kuriuos galima įsigyti mažesnėmis kainomis. „Neseniai „Helly Hansen“ išleido didelio matomumo drabužių seriją UC-ME – šie gaminiai turi papildomas „VisLite DT“ šviesą sugeriančias juosteles, kurios švyti prietemoje ir tamsoje. Šviesai „įkrauti“ reikia 5–10 minučių, o juostelė švyti iki 8 valandų. Dėl to darbuotojas tampa geriau matomas ir sauga dar padidėja“, – komentuoja E. Pedaststaaras.
Didelio matomumo drabužiai šiandien naudojami įvairiose srityse, ne tik statybose. Pasak E. Pedaststaar, vartotojų informuotumas apie įvairias didelio matomumo drabužių klases vis didėja.
Klientai teikia pirmenybę patogiems ir funkcionaliems gaminiams
Darbo drabužių sektoriuje tikslingai siekiama patogumo, lengvumo, laidumo orui ir didesnės judėjimo laisvės. Patogūs darbo drabužiai neabejotinai yra paklausiausias pasirinkimas ir tarp statybininkų. Kitų sektorių specialistai taip pat suprato, kaip svarbu užtikrinti, kad darbinės kelnės būtų tamprios ir kelnių keliai nevaržytų jokioje darbo padėtyje. „Stokker“ klientai pirmenybę teikia, pavyzdžiui, „Mascot“ „Advanced“ serijos 21679 kelnėms, taip pat „HH Chelsea Evolution“ ir „Pesso Titan Flexpro“ kelnėms.
Kai kalbama apie statybininkų darbo drabužius, neapsieinama be funkcionalumo: daug kišenių, įskaitant kabančias kišenes, peilio makšties tvirtinimo saga, ventiliacijos reguliavimas, atsparumas dilimui, audinio elastingumas. Drabužių funkcionalumą užtikrina gerai apgalvoti kirpimai ir įvairios detalės; taip pat elastingų, tvirtų audinių derinys, pasižymintis dideliu atsparumu dėvėjimuisi.
Statybininkų darbo drabužiai Lietuvoje turi būti šilti šaltuoju metų laiku ir atsparūs vandeniui bei vėjui. Gaminama iš 100 proc. orui laidžių medžiagų. Klientai renkasi veikiau „HH Helly Tech“ audinio striukes - tiek gerai matomų, tiek tamsių spalvų, taip pat softshell tipo striukes, kurios yra atsparios lietui, šiltos ir laidžios orui. Apsirenkite samprotaudami, jog kuo aktyvesnis darbas, tuo ploniau turėtumėte apsirengti, kad išvengtumėte per didelio prakaitavimo – apsirenkite keliais sluoksniais ir prireikus galėsite jų pamažinti ar pridėti.
Vasarą svarbu, kad darbo drabužiai būtų apsaugoti nuo UV spindulių, ploni ir lengvi. Drabužiai turėtų būti laidūs orui, kad juos vilkintis asmuo neperkaistų.
Darbo drabužiai yra išmanūs ir tvarūs
„Darbo drabužiai tampa vis techniškesni ir išmanesni. Dėl patogumo vis labiau dominuoja elastiniai audiniai. Suvirintojų drabužiai jau dabar gaminami iš elastingo audinio, atlaikančio karštus suvirinimo purslus. Tokie yra, pavyzdžiui, „Helly Hansen“ „Fyre“ serijos gaminiai“, – naujas galimybes pristato E. Pedastsaar.
Pasak jo, gamintojai ir toliau rūpinasi, kad visos darbo drabužių sudedamosios dalys būtų saugios vilkėtojui (atitiktų OEKO-TEX® STANDARD 100 standartą). Gaminant audinius atsižvelgiama į žmones, aplinką ir išteklius (bluesign®). Drabužių ir avalynės gamintojai didelį dėmesį skiria aplinkos tausojimui. Jie vis dažniau naudoja perdirbtas medžiagas ir ekologišką medvilnę be pesticidų ir insekticidų.
Analizuojant vartotojų pageidavimus, pasak E. Pedastsaar, aiškiai pastebima tendencija, kad daugelis žmonių darbo drabužius perka ir kasdieniam naudojimui, nes jie atrodo stilingai, yra funkcionalūs ir patvarūs. „Stokker“ taip pat siūlo figūrą ir amžių atitinkančius darbo drabužius moterims ir vaikams.
Visą „Stokker“ darbo drabužių asortimentą rasite ČIA.